Kaszmir – Warszawa

Kaszmir to tkanina pochodząca z Azji. Ale kaszmir i Warszawa nie są sobie obce. Kaszmir w Warszawie znalazł miejsce w ekskluzywnym butiku EM cashmere w centrum miasta przy ul. Szczyglej.

Co to jest kaszmir

Kaszmir to miękka wełna pozyskiwana z wełny kóz kaszmirskich. Charakteryzuje się bardzo cienkimi włóknami. Naturalne kolory kaszmiru to szary, brązowy lub biały.

Butik EM cashmere, Warszawa

Skąd pochodzi kaszmir

Kaszmir jest bodajże najbardziej pożądaną wełną na świecie. Według tradycyjnego przekazu twórcą przemysłu kaszmirowego był żyjący w XVI wieku władca regionu Kaszmir. Region ten leży w Azji na pograniczu Indii i Pakistanu, a od 1948 roku podzielony jest między te dwa państwa. Współcześnie kaszmir pochodzi też z Mongolii i z Chin z regionu Mongolia Wewnętrzna.

Jak jest pozyskiwany kaszmir

Runo na kaszmir pozyskiwane jest z wełny kozy górskiej, czesanej na wiosnę. Kozy znoszą duże dobowe wahania temperatury, spadającej nawet poniżej -30 stopni. Sierść jest zbierana i sortowana ręcznie. Najlepsza wełna powstaje z długowłosej, najcięższej wełny. Materiał na jeden sweter może być zbierany nawet przez cztery lata. Kaszmir pierwszej klasy kosztuje w Mongolii nawet 75 dolarów, zaś po obróbce w Europie jeszcze więcej.

Butik EM cashmere, Warszawa

Jak rozpoznać kaszmir dobrej jakości

Dzianina kaszmirowa dobrej jakości powinna lekko prześwitywać, gdy patrzy się na nią pod światło. W przypadku kaszmiru, odwrotnie niż przy innych wełnach, nadmierna puszystość nie jest oznaką wyższej jakości.

Zapraszamy do obejrzenia ekskluzywnej odzieży z kaszmiru w Warszawie w butiku EM cashmere, a także na naszej stronie w dziale „Kolekcje”.

Butik EM cashmere, Warszawa